Sajtótájékoztató a Szent Erzsébet Jubileumi Évről
2006. november 17. péntek 12:00

Szent Erzsébet-napján kezdődnek a jubileumi ünnepségek a magyar királylány születésének 800. évfordulója alkalmából a világ több országában. Így elsősorban Magyarországon, amelynek európai nagytekintélyű királyi családjában született 1207-ben.

Szent Ferenc nagy nemzetközi családja, a ferencesek is jubileumi Erzsébet-évet hirdettek, amelyet november 17-én Rómában nyit meg Magyarország prímás-érseke, Erdő Péter bíboros. A 16 órakor kezdődő ünnepi szentmise helyszíne az antik Róma központjában, a Forum Romanum falai közé épült San Cosma e Damiano-bazilika.

Gazdag programot készített Németország is, főképpen Türingia és Hessen tartomány Wartburg és Marburg központokkal, ahol Erzsébet 24 évéből 20 évet töltött. Itt szökkent szárba, és itt hozott bő termést a jeles magyar szentek királyi véréből fogant élet. November 17-én a marburgi Elisabethkirche istentiszteletével kezdődnek a nagyszabású ünnepségek, amelyek 2008 novemberéig tartanak.

Magyarországon 2006. november 19-én, vasárnap du. 4 órakor, a budapesti Szent István-bazilikában bemutatott ünnepi szentmisével kezdődik a Szent Erzsébet-év. Még aznap este, 6 órakor a Művészetek Palotájában folytatódik az ünneplés, ahol Erdő Péter bíboros átadja a Szent Erzsébet rózsája-díjat az országos Karitász munkában kiemelkedő tevékenységet végzett hívőnek. Ezután felhangzik Liszt Ferenc Szent Erzsébet legendája című oratóriuma. Ezt a jeles zeneművet a szerző 1857-62 között Weimarban és Rómában komponálta.

A Művészetek Palotájában bemutatásra kerül ez alkalommal a Szent Erzsébet középkori tiszteletének legjelentősebb művészeti emlékeit felidéző kiállítás.

November 19-én Magyarország minden katolikus templomában felolvassák a Püspöki Kar körlevelét a Szent Erzsébet-év meghirdetéséről.

Sárospatakon, Szent Erzsébet születési helyén, ahol a Nemzetközi Szent Erzsébet Baráti Kör és az Árpád-házi Szent Erzsébet Történelmi Társaság is székel, Seregély István egri érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia által kinevezett Szent Erzsébet Bizottság elnöke már november 18-án 10.30 órakor egyházmegyei szinten megnyitja a Szent Erzsébet-évet.