Erdő Péter bíboros átadta a Szalézi Szent Ferenc-sajtóösztöndíjakat
2007. január 24. szerda 18:15

Az újságírók égi patrónusa, Szalézi Szent Ferenc ünnepe alkalmából Erdő Péter bíboros, prímás, az MKPK elnöke január 24-én a Központi Papnevelő Intézet dísztermében átadta a Szalézi Szent Ferenc-sajtóösztöndíjakat.

Az újságírói hivatás megbecsülésének jeléül a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 2001-től minden évben meghirdeti a Szalézi Szent Ferencről elnevezett sajtóösztöndíjat, amelynek célja a keresztény értékrend szakmailag megalapozott és hiteles képviseletének elősegítése a nem egyházi sajtóban.

2007-ben a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, a Magyar Újságírók Közössége és a Sajtószakszervezet delegáltjai, valamint a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára által alkotott bíráló bizottság a beérkezett ajánlások alapján Toldi Évának, a Veszprém megyei Napló munkatársának, valamint Szőnyi Szilárdnak, a Heti Válasz rovatvezető-helyettesének adományozta a Szalézi Szent Ferencről elnevezett sajtóösztöndíjat.

A díjazottak eddigi munkásságukkal tanúbizonyságot tettek a keresztény értékrend követéséről és azt szakmailag igényesen képviselték a hazai tömegtájékoztatásban.

Toldi Éva Szegeden szerzett magyar-történelem szakos tanári diplomát 1976-ban. Tizennyolc éven át tanított általános iskolákban és nevelőotthonokban. 1989-től a Veszprém megyei napilap, a Napló munkatársa. 1991 óta saját kezdeményezésre eleinte heti, majd havi rendszerességgel szerkeszti az újságban a Hit-Világ mellékletet, amelyet találóan ökumenikus szellemiségű keresztény lelkiségi híradónak nevez.
Alapító tagja a Magyar Katolikus Újságírók Szövetségének, a Kölcsey Társaságnak, a Magyar Irodalomtörténeti Társaságnak. Újságírói tevékenysége mellett 1994 óta foglalkozik irodalomtörténettel, szépirodalommal is. Legutóbbi publikációja az Isten tenyerében novelláskötet, amely 2006-ban jelent meg a kecskeméti Korda kiadónál.
Újságírói munkájáért 1989-ben elnyerte a Magyar Irodalomtörténeti Társaság Petőfi-emlékérmét, 1996-ban a Pannonhalmi Bencés Főapátság jubileumi ezüst emlékérmét, 2000-ben a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége Boldog családok-pályadíját, 2005-ben a Tihanyi Bencés Apátság jubileumi emlékérmét.
Két gyermeke van.
Toldi Évát a Napló főszerkesztője, Barták Péter jelölte a díjra.

Szőnyi Szilárd az ELTE angol szakának elvégzése után az Igen című katolikus folyóiratnál kezdte újságírói működését. 1997-ben a Magyar Nemzet munkatársa lett, ahol három évig egyházi témákkal foglalkozott. 2001 óta az akkor induló Heti Válasz belpolitikai rovatvezető-helyettese. Legszűkebb szakterülete továbbra is az egyházi ügyek, ám emellett a hazai közélet szinte valamennyi jelenségével foglalkozik. Aktivitására jellemző, hogy a lapnál végzett munkája mellett egyházi témájú dokumentumfilmeket készít, tankönyveket ír, médiatanfolyamokat tart.
Magánéletéről így vall: „Tíz éve élek boldog házasságban. A Jóistennek és hitvesemnek hála, alig negyvenéves koromra megalkottam életem fő műveit; név szerint Szőnyi Johannát, Franciskát, Gáspárt és Jakabot. Minden más ráadás.”
Szőnyi Szilárdot Osztovits Ágnes, a Heti Válasz felelős szerkesztője jelölte a díjra.

Az előző évek díjazottjai:

2001Nánási Tamás, a Szabad Föld munkatársa
2002Rózsa Györgyi, a Magyar Rádió Rt. Vallási Szerkesztőségének munkatársa
2003Dergezné Fazekas Orsolya, a Remény Rádió (Pécs) munkatársa
Bodnár Dániel, a Magyar Kurír munkatársa
2004dr. Harsányi Ildikó, a Magyar Rádió Rt. Vallási és Közművelődési Szerkesztőségének riportere
Farkas P. József, a Kecskeméti Lapok és az Alföldi Lapok főszerkesztője
2005 Madocsai Bea, a Magyar Rádió (Katolikus Félóra) és a Magyar Katolikus Rádió munkatársa
Hardi Péter, a Szabad Föld munkatársa
2006Vizy Dorottya, a Petőfi Rádió szerkesztő-műsorvezetője