Olajszentelési mise Budapesten, nagycsütörtök esti szentmise Esztergomban
2007. április 5. csütörtök 15:31

Erdő Péter bíboros az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye segédpüspökeivel és papságával együtt mutatta be az olajszentelési szentmisét a Szent István-bazilikában. A szentmisén, amelynek keretében az egyházmegye papsága megújította pappá szentelésekor a püspöknek tett ígéretét, részt vett Juliusz Janusz apostoli nuncius is.

Erdő Péter bíboros szentbeszédében hangsúlyozta: „Különlegessége ennek az ünneplésnek, hogy kifejezi az egyházmegye egységét: a püspök és a papság közösen celebrál… Kiemelkedően tanúsítja ez a szentmise, hogy a részegyháznak, az egyházmegye teljes közösségének a püspök, a papság, maga az Eucharisztia és az evangélium valódi alkotóelemei, általuk kapcsolódik össze a hívők közössége a Szentlélekben.” A középpontban pedig Krisztus áll.

A bíboros kiemelte: „Krisztus személyével pedig különlegesen összeköt bennünket az a tény, hogy a mostani szentmisében a Szentföldről származó olajat és bort használunk”.

Erdő Péter bíboros beszélt arról a közösségről is, amely egybefogja az egyházmegye egész papságát, amelynek nemcsak a most élők részei, de azok a nagy elődök is, akik az elmúlt ezer évben itt teljesítették szolgálatukat. Közülük többek között kiemelte Meszlényi Zoltán vértanú püspök alakját, akinek a beszédeiből és életrajzából most megjelent kötetet a szentmise után mutatta be a bíboros az egyházmegye papjainak. Erdő Péter megemlítette azt az idén, a városmisszióra való készülődés jegyében megjelenő kötetet is, amely az egyházmegye XX. századi papjai életrajzának gyűjteménye. „Az ő sorsukban is csodálhatjuk a papi odaadás és szeretet, a kultúra, az alkotóerő szép megnyilvánulásait, és végigkísérhetjük hányattatásaik példáján okulva egész egyházunk kálváriáját is.”

Erdő Péter bíboros szentbeszédének teljes szövege a Magyar Kurír Dokumentumok rovatában olvasható.

Nagycsütörtök esti szentmise Esztergomban

„Jézus tanítványaihoz hasonlóan barátjának tekinti mindazokat, akik a világon vannak. Ő maga mondja ugyanis (Jn 12,47): azért jöttem, hogy üdvözítsem a világot. Ezt a szeretetét fejezi ki a lábmosás szimbolikus cselekedetével" – mondta Erdő Péter bíboros.

Erdő Péter bíboros nagycsütörtökön este hat órakor mutatta be az utolsó vacsora szentmiséjét az esztergomi bazilikában.

Az evangéliumi szakaszból (Jn 13, 1-15) Erdő Péter beszédében Jézus Krisztusnak az övéi iránt érzett szeretetéről és alázatáról szólt: „Jézus semmit nem mulasztott el abból, amit annak illik tennie, aki lángolóan szeret. Jézus tehát kimeríti az ember iránt tanúsítható szeretet mértékét. Ahogyan ő maga mondja: 'Senkinek nincs nagyobb szeretete annál, mint aki életét adja barátaiért'. Jézus tanítványaihoz hasonlóan barátjának tekinti mindazokat, akik a világon vannak. Ő maga mondja ugyanis (Jn 12,47): azért jöttem, hogy üdvözítsem a világot. Ezt a szeretetét fejezi ki a lábmosás szimbolikus cselekedetével."

A lábmosás előkészítése az apostoli küldetésnek, annak hogy elinduljunk, és elmenjünk az egész világra, hirdetve az evangéliumot minden népnek – mondta beszédében Erdő Péter emlékeztetve arra is, hogy az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyében az idei év egyben a Városmisszió éve is.

A papoknak és a híveknek az Eucharisztiából kell erőt meríteniük küldetésük felismeréséhez és teljesítéséhez. Krisztus fog megtanítani mindenkit arra, hogy mit kell tennie és mondania, ha az ő ügyében jár. „Kérjük az idei nagycsütörtökön egész missziós megújulásunk számára az eucharisztikus Krisztus áldását és erejét" – mondta beszéde végén Erdő Péter.

fotók: Mudrák Attila és Magyar Kurír, tudósítás: Magyar Kurír