Közös kérdések Közép-Európában
2007. május 3. csütörtök 16:21

Erdő Péter bíboros, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE) elnöke tegnap óta Prágában tartózkodik, ahol részt vesz a közép-európai katolikus püspöki konferenciák elnökeinek és bíborosainak találkozóján. A cseh fővárosban május 2-án és 3-án megrendezett kétnapos találkozón öt közép-európai ország bíborosai és püspökei tanácskoztak közösen az egyház és állam viszonyáról.

17 évvel a rendszerváltás után ideje megosztani tapasztalatainkat - fogalmazott a konferenciát megnyitó beszédében szerda este Miloslav Vlk bíboros, amint arról a KNA hírügynökség beszámolt. „Össze kell hasonlítanunk, nem állnak-e hasonló problémák előttünk, és hogyan kezeljük őket” – mondta a prágai bíboros.
Éppen a Cseh Köztársaságban meglehetősen feszült az állam és az egyház viszonya. Eddig még nem tisztázták véglegesen a kommunista időkben államosított egyházi javak visszaadását, sem a Vatikánnal nem írtak még alá államszerződést.

A konferencia további témája, hogyan viszonyulnak a kelet-európai egyházak a múlthoz. Az egyház és a média kapcsolatának kérdése is szerepel a napirendi témák között.

A konferencián részt vesz többek között Jan Graubner érsek, a Cseh Püspöki Konferencia elnöke, Josip Bozanic bíboros, a Horvát Püspöki Konferencia elnöke, Frantisek Tondra, a Szlovák Püspöki Konferencia elnöke, Alojzij Uran érsek, a Szlovén Püspöki Konferencia elnöke. A lengyel küldöttség a püspöki konferencia ülése miatt lemondta részvételét.

Esztergom-Budapesti Főegyházmegye