Pro Ecclesia Hungariae-díjban részesült Kállay Emil, piarista szerzetes
2016. március 1., kedd 16:00

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Pro Ecclesia Hungariae-díjat adományozott Kállay Emil piarista szerzetesnek. A kitüntetést a testület nevében Veres András püspök, az MKPK elnöke adta át március 1-jén Budapesten. A díjjal a püspöki konferencia elismerését fejezi ki azért a szolgálatért, amelyet élete folyamán Kállay Emil a katolikus egyházért végzett.

Kállay Emil piarista szerzetes 1929. január 19-én született Kisújszálláson. A debreceni piarista gimnáziumban érettségizett, majd 1947-ben öltözött be novíciusnak. 1950 nyarán a szerzetesrendek feloszlatásakor az állam által előírt létszámkorlát miatt a kereten kívüli szerzetesnövendékek közé került, így tanulmányait az esztergomi főegyházmegye növendékeként a Központi Szemináriumban folytatta. 1953. június 14-én szentelték pappá az esztergomi székesegyházban, 1954-től az esztergomi Vízivárosban, 1955-től Érsekvadkerten, 1956-tól Nógrádmegyeren, 1958-tól Budapest-Törökőrön volt segédlelkész.

1962-ben politikai okok miatt eltiltották a papi szolgálattól. Miután három év múlva visszatérhetett a szolgálatba, változatlan odaadással végezte lelkipásztori munkáját, elsősorban az ifjúság körében.

1965-től fiatalokat oktatott a Rókus-kápolnában, eleinte kisegítőként, majd 1967-től segédlelkészként. 1977-ben a budai Szent Imre (ciszterci) plébániára került segédlelkészként.

Bár csupán ideiglenes fogadalmat tett, ami az évek alatt jogi érvényét vesztette, egyházmegyei papi szolgálata közben mégis mindvégig hű maradt piarista hivatásához. Ünnepélyes örökfogadalmát csak a rendszerváltozáskor, 1989. február 9-én tehette le. 1991-ben beköltözött a budapesti piarista rendházba, ahol négy éven át oktatta a rendi növendékeket és a gimnáziumban is tanított. 1995-ben, majd 1999-ben újra négy évre a Piarista Rend Magyar Tartománya vezetőjévé, tartományfőnökévé választották. Idős kora ellenére 2007-ben, 78 évesen aktív részt vállalt a piaristák székelyföldi missziójának újraindításában, aminek köszönhetően Csíkszeredában megnyitották a Piarista Tanulmányi Házat.

Állami és önkormányzati részről több elismerésben is részesült sok évtizedes közösségalkotó és az ifjúság neveléséért végzett áldozatos munkájáért.

Virrasszatok, mert nem tudhatjátok, mely napon jön el a ti Uratok!

2016. augusztus 26-27., péntek-szombat
Szabadka Bunaric-Szentkút búcsúja

2016. augusztus 27., szombat
Érseki szentmise a Cursillo lelkiségi mozgalom éves találkozóját

2016. augusztus 28, vasárnap
Mohácsra érkezik a Szent Jobb

Kalazanci Szent József áldozópap, rendalapító

Kalazanci Szent József spanyol pap volt. Rómában megalapította Európa első ingyenes népiskoláját, hogy a szegény sorsú fiúkat felemelje és a zülléstől megóvja. Iskoláinak oktatókkal való ellátására alapította meg a Kegyes Tanítórendet, más szóval a piaristákat. 1648-ban halt meg.

Szent Lajos

Lajos 1214-ben született Poissyben. 1226-tól haláláig volt Franciaország királya. Kiskorúsága idején bölcs és tetterős anyja, a kasztíliai Szent Blanka uralkodott. Lajos a Provence-ből való Margitot vette el feleségül, aki 11 gyermeket szült neki. A király mélyen vallásos, aszketikus, szelíd, igazságos és lovagias volt. Megjavította a közállapotokat, a kolduló rendeknek barátja és támogatója volt. Egyiptomi keresztes hadjárata kudarccal végződött, fogságba esett, de ki tudta váltani magát. Egy újabb keresztes háborúban járványos betegség áldozata lett. Meghalt 1270. augusztus 25-én Tunisz falai előtt.