Állami kitüntetésben részesült Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius
2017. december 5., kedd 08:13

A Magyar Érdemrend középkereszt a csillaggal kitüntetést adományozta Áder János köztársasági elnök Alberto Bottari de Castello apostoli nunciusnak Magyarországon végzett diplomáciai missziója elismeréseként.

A kitüntetést Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes adta át december 4-én, hétfőn az Országházban – tájékoztatta Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár az MTI-t.

Ismertetése szerint Semjén Zsolt búcsúlátogatáson fogadta Alberto Bottari de Castello apostoli nunciust hétfőn az Országházban. A Szentszék nagykövete 2011-ben megkezdett diplomáciai szolgálatának befejeztével rövidesen elhagyja budapesti állomáshelyét. Ez alkalomból a magyar kormányfő helyettese átnyújtotta a Magyar Érdemrend középkereszt a csillaggal kitüntetést, melyet Áder János köztársasági elnök adományozott a szentszéki diplomatának.

Semjén Zsolt köszönetét fejezte ki a nunciusnak az elmúlt években a Magyarország és a Szentszék diplomáciai kapcsolatának erősítése érdekében végzett munkájáért. A kormányfő helyettese kiemelte, Alberto Bottari de Castello működésének legjelentősebb állomásaként tekint arra, hogy 2013-ban aláírhatták a Szentszék és Magyarország közötti megállapodás módosítását. "A leköszönő diplomata méltatta Magyarországnak az üldözött keresztények védelmében tett erőfeszítéseit, külön kiemelve hazánk keresztény értékek melletti kiállását" – tájékoztatott Havasi Bertalan.

A találkozón részt vett Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, valamint a nunciatúra diplomatái.

Alberto Bottari de Castello 1942-ben született az északkelet-olaszországi Montebellunában. 1966-ban szentelték pappá. Rómában kánonjogi tanulmányokat folytatott és elvégezte a vatikáni diplomata akadémiát. 1973-ban kánonjogból doktorált, ezt követően állt szentszéki diplomáciai szolgálatba. Ecuadorban, Szíriában, Zaire-ben, majd az Egyesült Államokban teljesített külmissziót.

1987-ben kérte, hogy misszionáriusi szolgálatra osszák be: Kamerunban a XXIII. János pápáról nevezett kisszeminárium rektora lett. Több mint egy évtized elteltével tért vissza újra a diplomáciai szolgálatba. 1999-ben II. János Pál pápa Foratiana címzetes érsekévé és Libéria pápai nunciusává nevezte ki, egyúttal megbízva a Szentszék képviseletével Gambiában, Guineában és Sierra Leonéban. 2000. január 6-án szentelte püspökké - Erdő Péterrel és Veres Andrással együtt - II. János Pál pápa a Szent Péter-bazilikában. 2005. április 1-jén helyezték át a tokiói nunciatúra élére, 2007-ben új érseki címet kapott, XVI. Benedek pápa Oderzo címzetes érseke címet adományozta részére. 2011. június 6-án a pápa magyarországi szentszéki nagykövetnek nevezte ki.

Jézus az apostolok kiválasztása után tanítványaival együtt hazatért.
  Mk 3,20-21

Szentmise a Margitszigeten

Ökumenikus imahét a Józsefvárosban

Ökumenikus Imahét a Debrecen-nyíregyházi egyházmegyében

Szent Sebestyén vértanú

Az Újszövetség mindent megújít. A régi szertartások helyébe állította Krisztus keresztáldozatát, és az ároni papság helyébe Krisztus örök főpapságából részesíti azokat, akiket az oltár szolgálatára lefoglalt. Ezeket helyezte a hívek élére, hogy jó példával előljárjanak és mint az újszövetség sáfárai az engedelmesség útjára tanítsanak.

Szent Fábián pápa, vértanú

Jól csak a szíveddel látsz, tanítja a róka a Kis Herceget. Isten a szíveket vizsgálja, ismeri szándékainkat, erőnket és gyengeségünket. Bizalommal álljunk elé a mai napon is.

Boldog Özséb, pálos rendalapító

Az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend alapítója.Előkelő szülők gyermeke volt. Pappászentelése után nemsokára esztergomi kanonok lett. 1246-ban lemondott méltóságáról és a pilisi erdőségben remetéskedett.