Egri Főegyházmegye
2007. március 22., csütörtök 16:11

Az Egri Főegyházmegye elmúlt évi (2006.) lelkipásztori és hitéleti adatai

Az ország legnagyobb területű, és a hívek számát tekintve a második legnépesebb egyházmegyében a katolikusok össznépességhez viszonyított aránya 55%.

Hívek 690.000
Papok 210
Aktív papok 175
Szerzetes papok 26
Szerzetesnők 40
Kispapok 19
Keresztelés 6634
Elsőáldozás 3371
Bérmálás 2112
Házasságkötés 1415
Temetés 9515

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Jaj, neked, Korozain! Jaj, neked, Betszaida!

Szent Jeromos

Jeromos 345-ben született a dalmáciai Stridonban. Jómódú keresztény szülei Rómába küldték tanulni. Ott ke rész telkede tt meg. Egy ideig Trierben, majd Aquileában tartózkodott, azután Keletre ment. Majd két évig Aleppo közelében szerzetesek között lakott. Itt kezdte tanulni a héber és a görög nyelvet. Pappá szenteltette magát és egy ideig Rómában Damazusz pápa titkára volt. 385-ben elhagyta Rómát és Betlehemben telepedett meg. Itt egy férfi kolostort és három női kolostort irányított. Legfőbb tevékenysége azonban a Szentírás latinra való lefordítása volt (Vulgata). Számos bibliamagyarázatot is írt. Heves természet, nagy tudásszomj és a Krisztus és az Egyház iránti szeretet voltak jellemző tulajdonságai. Levelei és vitairatai jelentős dokumentumai e korszak történetének. Meghalt 420. szeptember 30-án.