Egri Főegyházmegye
2007. március 22., csütörtök 16:11

Az Egri Főegyházmegye elmúlt évi (2006.) lelkipásztori és hitéleti adatai

Az ország legnagyobb területű, és a hívek számát tekintve a második legnépesebb egyházmegyében a katolikusok össznépességhez viszonyított aránya 55%.

Hívek 690.000
Papok 210
Aktív papok 175
Szerzetes papok 26
Szerzetesnők 40
Kispapok 19
Keresztelés 6634
Elsőáldozás 3371
Bérmálás 2112
Házasságkötés 1415
Temetés 9515

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Szent X. Piusz pápa

1835-ben Riese nevű falucskában született. Családi neve Giuseppe Sarto volt. Páduában tanult, 1855-ben szentelték pappá és 1884-ben mantuai püspökké. Később velencei pátriárkává és bíborossá nevezték ki. 1903-ban Rómába indult a pápaválasztásra. Szerénységében gondolni sem mert arra, hogy őt választják meg Szent Péter utódává, mert menettérti jegyet váltott a vonatra. Pápai jelmondata: ?Mindent megújítani Krisztusban." Ezt igyekezett is megvalósítani: bevezette a gyakori szentáldozást, megújította az egyházi életet (liturgia, jog), küzdött a tévtanítás felé hajló eszmék ellen. A pápai széken is lelkipásztor maradt, nagy imádkozó és segítő. Meghalt 1914. augusztus 20-án.