Isten tízparancsolata

A Sínai-hegyen Istentől adott parancsok a valláserkölcsi élet örök érvényű alaptörvényei (Kiv 20). Az embernek Isten és embertársai iránti kötelességeit összegzi. érvényessége minden időben megmarad, mivel Jézus azt mondta: "Nem megszüntetni jöttem a Törvényt, hanem beteljesíteni" (Mt 5,17).

I. Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj!

Istent felismerve első kötelességünk a benne való hit, a neki kijáró imádás; hódolat és dicsőítés, uralma kizárólagosságának elismerése.

II. Isten nevét hiába ne vedd!

Minthogy az ember gondolkodása és kimondott szava között szoros kapcsolat van, e hódolathoz hozzá tartozik Isten nevének (és általában az isteni dolgoknak) tisztelete.

III. Az Úr napját szenteld meg!

Istentől való függőségünket fejezzük ki azzal, hogy megtartjuk az Úr napját, ezt az időt (egész életünkkel együtt) Neki szenteljük, ugyanakkor a földi munkálkodás múlandóságát jelezve és a végső nyugalmat előlegezve munkaszünetet tartunk!

Az első három parancs Isten uralmának elismeréséhez vezetett minket. Csak ez biztosítja az ember tökéletes szabadságát. A Tízparancsolat második része (táblája) az embertársak iránti kötelességeket tartalmazza, összhangban a természeti törvényekkel:

IV. Atyádat és anyádat tiszteld!

Kapcsolataink közül első az, mely szüleinkhez fűz, hiszen életünket és felnövekedésünket nekik köszönhetjük. A szülői felelősség és a gyermeki tisztelet egymástól elválaszthatatlan.

V. Ne ölj!

Minden ember élete szent. Az egészség is Isten ajándéka. így kell őriznünk magunk és mások életét.

VI. Ne paráználkodj!

Az új élet nemzése éppúgy tiszteletet és védelmet kíván, mint az ember teste, s a szerelemben a másik felé megnyíló legbensőbb rejtett valósága.

VII. Ne lopj!

Az embernek a munkával szerzett tulajdonhoz, az életét biztosító anyagi javakhoz való jogát szavatolja ez a parancs.

VIlI. Ne hazudj, és mások becsületében kárt ne tégy!

Az emberek közti kapcsolatok legfőbb munkálója az emberi beszéd. E nagy adománnyal nem élhetünk vissza, nem használhatjuk mások kárára. A parancs a nyelvvel elkövethető legnagyobb bűnt is jelzi, s általánosságban is elénk állítja az igaz beszédet, mint Istentől szabott kötelességet.

IX. Felebarátod házastársát ne kívánd!

X. Mások tulajdonát ne kívánd!

Az igaz cselekedetek mellett az igaz érzések, gondolatok, vágyak is az isteni akarat teljesítéséhez tartoznak.

Ifjú, mondom neked, kelj föl!

2014. szeptember 19 - 28., péntek-vasárnap
Ars Sacra Fesztivál

2014. szeptember 20., szombat
Nyitott Templomok Napja

2014. október 4., szombat
Nagymarosi találkozó

2014. október 10–12.
Sajtóapostolok találkozója - 2014

2014. október 19., vasárnap
Országos gyűjtés a missziók javára

2014. november 13-15. (csütörtöktől szombatig)
„Ti vagytok a világ világossága!” - X. Nemzeti Kateketikai Kongresszus

Szent Kornél pápa és Szent Ciprián püspök, vértanúk

Kornélt 251-ben választották meg pápává. Az ő idejében merült fel az a kérdés, hogy az üldözésben hittagadóvá lett keresztények visszafogadhatók-e. Kornél Novitianusszal szemben az engedékeny álláspontot képviselte és ebben Szent Ciprián is egyetértett vele. Egy újabb üldözésben Kornélt Civitavecchiába száműzték és ott halt meg 253. szeptember 14-én.

Ciprián 200 táján született Karthágóban. 248-ban választották szülővárosa püspökévé. A Decius-féle üldözés idején rejtekhelyéről kormányozta egyházmegyéjét. Hivatalát nagy jósággal, de állhatatossággal látta el, mindenki szerette és tisztelte. Nagy tudásra tett szert a Szentírás és az atyák állandó tanulmányozásával. Írásai között a legismertebb a Miatyánkról írt magyarázata. Cipriánt a Valerianus-féle üldözésben lefejezték 258. szeptember 14-én.