Az Apostoli Hitvallás (Hiszekegy)

Hitünk legfontosabb igazságainak összefoglalását Apostoli Hitvallásnak nevezzük, mert elemeiben az apostolokra megy vissza. Ez a hit ősi szabálya. Eleinte a keresztelésnél, később más szertartásokban is mondták. De nem csak hitvallás, hanem imádság is: Isten titkainak imádó szemlélése, hálaadás a kinyilatkoztatott igazságokért és Istennek szóló hűség-nyilatkozat. Nem csak az Istenhez szóló beszéd lehet imádság, hanem az Istenről szóló is. - Szertartásokon klvül is rendszeresen éljünk vele hitünk erősítésére.

HISZEK EGY ISTENBEN,
mindenható Atyában, mennynek és földnek Teremtőjében.
És Jézus Krisztusban, az Ő egyszülött Fiában, a mi Urunkban;
aki fogantatott Szentlélektől, született Szűz Máriától;
szenvedett Poncius Pilátus alatt;
megfeszítették, meghalt és eltemették.
Alászállt a poklokra, harmadnapon feltámadt a halottak közül;
fölment a mennybe, ott ül a mindenható Atyaisten jobbján;
onnan jön el ítélni élőket és holtakat.
Hiszek Szentlélekben.
Hiszem a katolikus Anyaszentegyházat;
a szentek közösségét, a bűnök bocsánatát;
a test feltámadását és az örök életet. Ámen.

Nagymaros, 2016

Az Emberfia nem azért jött, hogy az embereket elpusztítsa, hanem hogy megmentse.

Páli Szent Vince áldozópap

Vince 1581-ben született Pouy faluban, melyet 1828 óta St. Vincent-de-Paul-nak (ejtsd: Szén Venszan dö Pol) neveznek Még nem volt 20 éves, amikor pappá szentelték. Rövid plébániai működése után egy főúr házilelkésze lett és ott ismerte meg a vidéki lakosság vallási tudatlanságát és elhagyatottságát. Ez indította arra, hogy szerzetet alapítson, melynek feladata népmissziók tartása és jó papok nevelése (lazaristák). Női szerzetet is alapított (?a szeretet leányai = irgalmas nővérek?). Könyveket nem írt, csodákat nem tett, de alázatos és hűséges volt és nagy az ő egyszerűségében. Meghalt 1660. szeptember 27-én Párizsban.